2019 Legislator Awards

Friend of Municipal Government - The following members of the Maryland General Assembly have earned the “Friend of Municipal Government” award to recognize their strong support of municipal government during the 2019 legislative session.  These individuals advocated publicly on behalf of Maryland’s municipalities in committee hearings, voting sessions and/or during General Assembly floor sessions.  They also regularly reached out to MML staff when legislation with municipal impact was before them to ensure that municipal interests were protected.

Senators

*Pamela G. Beidle – District 32 – Anne Arundel County

Joanne C. Benson – District 24 – Prince George’s County

Mary Beth Carozza – District 38 – Somerset, Wicomico & Worcester Counties

Robert Cassilly – District 34 – Harford County

Adelaide Eckardt – District 37 – Caroline, Dorchester, Talbot & Wicomico Counties

Sarah K. Elfreth – District 30 – Anne Arundel County

Brian J. Feldman – District 15 – Montgomery County

Jason C. Gallion – District 35 – Harford & Cecil Counties

Guy Guzzone – District 13 – Howard County

Stephen S. Hershey, Jr. – District 36 – Caroline, Cecil, Kent & Queen Anne’s Counties

J. B. Jennings – District 7 – Baltimore & Harford Counties

Cheryl Kagan – District 17 – Montgomery County

Nancy J. King – District 39 – Montgomery County

Cory V. McCray – District 45 – Baltimore City

Paul G. Pinsky – District 22 – Prince George’s County

Edward R. Reilly – District 33 – Anne Arundel County

James C. Rosapepe – District 21 – Anne Arundel & Prince George’s Counties

Andrew A. Serafini – District 2 – Washington County

Ronald N. Young – District 3 – Frederick County

Bobby A. Zirkin – District 11 – Baltimore County

Delegates

Christopher Adams – District 37B – Caroline, Dorchester, Talbot & Wicomico Counties

Carl Anderton, Jr. – District 38B – Somerset, Wicomico & Worcester Counties

Steven J. Arentz – District 36 – Caroline, Cecil, Kent & Queen Anne’s Counties

Kumar P. Barve – District 17 – Montgomery County

Alfred C. Carr, Jr. – District 18 – Montgomery County

Andrew Cassilly – District 35B – Harford & Cecil Counties

Lorig Charkoudian – District 20 – Montgomery County

Debra Davis – District 28 – Charles County

Dereck E. Davis – District 25 – Prince George’s County

Jefferson L. Ghrist – District 36 – Caroline, Cecil, Kent & Queen Anne’s Counties

Jim W. Gilchrist – District 17 – Montgomery County

Anne Healey – District 22 – Prince George’s County

Marvin E. Holmes, Jr. – District 23B – Prince George’s County

Julian Ivey – District 47A – Prince George’s County

Jay A. Jacobs – District 36 – Caroline, Cecil, Kent & Queen Anne’s Counties

Anne R. Kaiser – District 14 – Montgomery County

Carol L. Krimm – District 3A – Frederick County

Brooke Lierman – District 46 – Baltimore City

*Mary Ann Lisanti – District 34A – Harford County

Sarah Love – District 16 – Montgomery County

Johnny Mautz – District 37 – Dorchester, Caroline, Talbot & Wicomico Counties

Charles J. Otto – District 38A – Somerset & Worcester Counties

Julie Palakovich Carr – District 17 – Montgomery County

Joseline A. Peña-Melnyk – District 21 – Anne Arundel & Prince George’s Counties

Haven Shoemaker – District 5 – Carroll County

Dana M. Stein – District 11 – Baltimore County

William J. Wivell – District 2A – Washington County

*Lead sponsor of MML’s priority legislation to preserve municipal land use authority in the deployment process of small wireless facilities in Maryland..