Essay Contest Winners & Semi-finalists

Congratulations to the winners, semi-finalists and their teachers of the 2019 Mayor's Essay Contest! These essays rose above nearly 2,700 entries representing Maryland's best essays on each students' vision on how they would work with their community to tackle an issue or problem. Names in bold are the District Winner.

2019 Ceremony Photos

  • District 1 - Somerset, Worcester, Wicomico, & Dorchester Counties 

    • Ipsha Maharjan, Worcester Preparatory (Ms. Motsko)
    • Gavin Mann, Worcester Preparatory (Ms. Motsko)
    • Dylan Rosas, Pinehurst Elementary (Ms. Johnson)
    • Olivia Szczurko, Westside Intermediate (Ms. Perry)
    • Talon Travers, Sandy Hill Elementary (Ms. Robbins)
  • District 2 - Caroline, Queen Anne’s, Kent & Talbot Counties 

    • LMargaret Bilbrough, Galena Elementary (Ms. Van Bruggen)
    • Morgan Kelly, Easton Elementary (Ms. Shockley)
    • Michael Phillips, Henry Highland Garnet (Ms. Whitby)
    • Shaun Ramsey, Henry Highland Garnet Elementary (Ms. Whitby)
    • Nicholas Shoemaker, Federalsburg Elementary (Ms. Dayton)
  • District 3 - Baltimore City & Baltimore County

    • Lily Brennan, Hillcrest Elementary (Mr. Weymont)
    • Cortney Singleton, Hillcrest Elementary (Ms. Swann) 
    • Maeve Knight, Hillcrest Elementary (Mr. Weymont)  
  • District 4 - Anne Arundel, Calvert, Charles, & St. Mary’s Counties 

    • Timmy Avant, Beach Elementary (Ms. Humphreys)
    • Daylyn Constantine, St. Mary's Bryantown School (Ms. Slay) 
    • Nathan Owen, Lothian Elementary (Ms. McDonald)
    • Sadie Steadman, Mary H. Matula (Ms. Wilson)
    • Laila White, Beach Elementary (Ms. Humphreys)
  • District 5 - Montgomery & Howard Counties 

    • Sophie Alexander, St. Elizabeth's School (Ms. Healy)
    • Hannah Chen, Lakewood Elementary (Ms. Krohn)
    • Nadia Licamele, St. Elizabeth (Ms. Healy)
    • Emma Polsky, Rachel Carson Elementary (Ms. Gent) 
    • Jaden Walcoff, Ritchie Park Elementary (Ms. McInroy)
  • District 6 - Frederick County 

    • Keira Bittner, Yellow Springs Elementary (Ms. Small)
    • Brielle Eagen, Deer Crossing Elementary (Ms. Burdette)
    • Ryland Startsman, Deer Crossing Elementary (Ms. Tu) 
    • Serena Treadwell, Frederick Christian Academy (Ms. Pryor)
    • Sean Williams, Deer Crossing Elementary (Ms. Tu)
  • District 7 - Allegany & Garrett Counties

    • Paizley Sines, Friendsville Elementary (Ms. Rhodes)
    • Addison Kegg, John Humbird Elementary (Ms. Hager)
    • Ainsley McHenry-Sorber, Friendsville Elementary (Ms. Rhodes)
    • Chastity Preston, Grantsville Elementary (Ms. Frantz)
    • McKena Wildesen, Friendsville Elementary (Ms. Rhodes)
  • District 8 - Washington County

    • Jaliah Morgan, Salem Avenue Elementary (Ms. Wood)
    • Katie Moser, Pangborn Elementary (Ms. Stanton)
    • Alleiana Orndorff, Eastern Elementary (Ms. Baumgardner) 
    • Peyton Schnebly, Clear Spring Elementary (Ms. Henesy)
    • Meilyn Twyman, Pangborn Elementary (Ms. Stanton)
  • District 9 - Prince George’s County

    • Trevor Burgos, Holy Redeemer School (Ms. Harrington)
    • Averie Johnson, Magnolia Elementary (Ms. Browning)  
    • Ivan Leiva-Perez, Hollywood Elementary Ms. Oosterhous)
    • Natalia Parada, Seat Pleasant Elementary (Ms. Richardson)
    • Deon Sandi, Seat Pleasant Elementary (Ms. Ratchford)
  • District 10 - Cecil & Harford Counties

    • Alyssa Blevins, The Tome School (Ms. Miller)
    • Audrey Bullerman, The Tome School (Ms. Little) 
    • Calista Hartnett, The Tome School (Ms. Little)
    • Blake Krizek, The Tome School (Ms. Little)
    • Amiyah Moretz, The Tome School (Ms. Miller)
  • District 11 - Carroll County

    • Trista Christiansen, Mt. Airy Elementary (Ms. Decolli)
    • Erin Hagen, Elmer Wolfe Elementary (Ms. Johannes)
    • Jake Gillis, Mt. Airy Elementary (Ms. DeColli)
    • Brady Long, Mount Airy Elementary (Ms. Clinton) 
    • Madilyn Myers, Freedom Elementary (Ms. Olsen)